Zaboravite na lukovinu i čarape: Ovog Uskrsa hit su svjetlucava jaja, a treba vam samo 1 namirnica

Zaboravite na lukovinu i čarape: Ovog Uskrsa hit su svjetlucava jaja, a treba vam samo 1 namirnica

Toliko lijepa da jednostavno sijaju u mraku!

Bojanje jaja za Uskrs je duga i bogata tradicija koja se u mnogim zemljama prakticira već stoljećima. Ovaj običaj ima svoje korijene u kršćanstvu jer jaja simboliziraju uskrsnuće i novi život.

Jaja se u brojnim zemljama tradicionalno boje u crvenu boju, koja simbolizira krv koja je prolivena za spasenje svijeta. No, u današnje vrijeme ljudi su počeli eksperimentirati s različitim bojama i uzorcima kako bi dodali vlastiti pečat tradiciji. Tako su se pojavile razne tehnike bojanja jaja poput natapanja u ljusku luka, bojenja voskom i slično.

Ove godine, jedan novi trend posebno privlači pažnju – jaja koja izgledaju kao da su posuta svjetlucavim šljokicama.

Sve što vam treba za „šljokičasta“ uskrsna jaja je – vino.

Jaja stavite u posudu i dodajte hladno vino po izboru (crno ili bijelo) te kuhajte dok vino ne zavrije, a zatim ostavite još 5 minuta da se kuha. Skuhana jaja ostavite da odstoje u posudi s vinom u kojoj su se kuhala barem osam sati, a možete i preko noći. U tom periodu na njima će se pojaviti vinski kamen koji će ljusci dati svjetlucavi sjaj – kao da je jaje prekriveno šljokicama, prenosi Net.hr.

Jaja kuhana u crnom vinu imat će šljokičastu crvenu boju, dok će onima koja su se kuhala u bijelom vinu trebati dodati umjetnu boju.

BONUS:Poznato je da se ne preporuča piti kafu ili čaj prije spavanja, ali postoji piće koje i više pospješuje nesanicu.

Iako će mnoge iznenaditi, riječ je o mlijeku. Dakle, svi oni koji imaju naviku popiti čašu hladnog ili toplog mlijeka prije spavanja, pojesti pahuljice ili neki od napitaka koji se rade s mlijekom, trebali bi to prestati činiti. Ako su primijetili da imaju problem s nesanicom i ne shvaćaju otkud dolazi.

Dok su kafa i čaj bogati kofeinom, koji blokira receptore za poticanje sna u mozgu, mlijeko, koje ima niz zdravstvenih prednosti zahvaljujući visokom udjelu kalcija i vitamina D, također može imati štetne učinke.

“Kako bismo doznali koja pića utječu na naš san više od ostalih, skupini sudionika dali smo uređaje za praćenje spavanja i pet različitih pića. Svaki je sudionik pio različito piće svake noći tijekom pet dana, bilježeći koliko su dobro ili loše spavali”, prenosi Mirror riječi tima stručnjaka koji je proveo istraživanje na ovu temu.

Mlijeko je pokazalo najgore rezultate.

“Sudionici su u prosjeku spavali samo šest sati i 52 minute nakon što bi prije odlaska u krevet konzumirali mlijeko. To je gotovo jedan sat manje od prosjeka. Kafa ih je pak držala budnima 54 minute. Čaj, iako stvara probleme s nesanicom, osigurava čak sat i 14 minuta dubokog sna i oko sat i pol REM faze”, navodi se u istraživanju.

Nije navedeno zašto baš mlijeko tako loše utječe na kvalitetu sna, ali John Young, profesor translacijskih kliničkih i zdravstvenih istraživanja na Sveučilištu Teesside, prethodno je objasnio da mlijeko nije dobro za san ako je osoba alergična na mlijeko, intolerantna na laktozu ili ima sindrom iritabilnog crijeva (IBS). No, spomenuo je da bi ljudima koji nemaju zdravstvenih problema zbog konzumacije mlijeka ono nema negativan utjecaj na spavanje.

“Na dobar san mnogo više utječe cjelokupna prehrana, tjelesna aktivnost i izloženost sunčevoj svjetlosti tokom dana”, zaključio je Young.