Zaboravite luk i čarape: Ove Uskršnje praznike dominiraju svjetlucava jaja, a potrebna vam je samo jedna namirnica
Toliko lijepa da jednostavno sijaju u mraku!
Bojanje jaja za Uskrs duga je i bogata tradicija koja se u mnogim zemljama prakticira već stoljećima. Ovaj običaj vuče korijene iz kršćanstva, jer jaja simboliziraju uskrsnuće i novi život.
Tradicionalno se u mnogim zemljama jaja boje u crvenu boju, koja simbolizira krv prolivena za spasenje svijeta. No, danas ljudi vole eksperimentisati s bojama i uzorcima, dodajući vlastiti pečat ovoj drevnoj tradiciji. Tako su nastale razne tehnike – od bojenja lukovinom, preko voska, do modernih inovacija.
Ove godine, posebno je popularan jedan neobičan trend – uskrsna jaja koja izgledaju kao da su posuta svjetlucavim šljokicama. A sve što vam za to treba jeste… vino!
Kako napraviti svjetlucava jaja:
-
Stavite jaja u posudu i dodajte hladno vino po izboru – crno ili bijelo.
-
Zagrijavajte dok vino ne zavrije, pa ostavite da se kuha još pet minuta.
-
Nakon kuhanja, ostavite jaja u vinu najmanje osam sati, a možete i preko noći.
-
Tokom tog vremena na ljusci će se pojaviti vinski kamen koji daje efekat svjetlucanja – kao da su jaja prekrivena šljokicama, prenosi Net.hr.
Crno vino daje jarku, šljokičastu crvenu nijansu, dok bijelo vino zahtijeva dodatak umjetne boje za željeni sjaj.
BONUS: Zašto nije dobro piti mlijeko prije spavanja?
Iako su mnogi navikli da popiju čašu toplog ili hladnog mlijeka prije spavanja, nova istraživanja pokazuju da mlijeko može pogoršati kvalitet sna.
Tim stručnjaka pratio je spavanje sudionika koji su svake noći pili različita pića – mlijeko, kafu, čaj i druga. Rezultati su pokazali da su oni koji su pili mlijeko spavali prosječno gotovo sat vremena manje nego obično.
Za razliku od kafe i čaja koji sadrže kofein i poznati su kao stimulatori, mlijeko može utjecati negativno na san, posebno ako osoba ima intoleranciju na laktozu, alergiju ili sindrom iritabilnog crijeva.
Profesor John Young sa Sveučilišta Teesside zaključuje da mlijeko ne mora nužno utjecati na san kod svih, ali da na kvalitet sna znatno više utiču cjelokupna prehrana, fizička aktivnost i izloženost dnevnoj svjetlosti.